A honlapunkon megjelenő képek mindegyike az Esztergomi Főszékesegyházi Könyvtár tulajdonát képezi, azok engedély nélküli felhasználása, publikálása, közzététele vagy bármilyen kereskedelmi célú felhasználása tilos.
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
|
800 éve annak, hogy Szent Ferenc megkapta Jézus Krisztus szent sebeit, a szeretet testébe és szívébe vésett jeleit. Az évforduló alkalmából gyűjteményünk anyagából Szent Ferenc életéhez, a ferences rend, a ferences család történetéhez kapcsolódó dokumentumokból mutatunk be válogatást.
A könyvtár kódexgyűjteményének több ferences vonatkozású darabja van, fontos nyelvemlékünk, a nagyszombati kódex klarissza eredetű: Óbudán készült, közel 500 évvel ezelőtti magyar nyelvű imádságok gyűjteménye. Az ősnyomtatványok és korai nyomtatványok között megtaláljuk a talán legismertebb magyar ferences szerzők, Temesvári Pelbárt és Laskai Osvát műveit. Igali Fábián 1504-ben megjelenő munkája a rend esztergomi életéhez is közel visz bennünket, több olyan történetet ír le, mely az esztergomi rendházhoz, feltehetően az első magyarországi ferences kolostorhoz, a rendtartomány korai központjához köthető. Az esztergomi ferencesek történetéhez kapcsolódik Knauz Nándor nyomtatásban is megjelenő, az esztergomi szerzetesek történetét bemutató munkájának kézirata. Ugyancsak kéziratos darabja a kiállításnak a klarisszák pozsonyi rendházából való, a kolostor sáfárának szóló utasítás. Több olyan kötet került kiállításra, amely egykor valamely ferences kolostor tulajdonában volt (füleki, bodajki, pozsonyi, nagyszombati, esztergomi). Könyveik egy része megőrződött, noha a rendházak, főleg a török idők pusztításai miatt megüresedtek. A kiállítás létrejöttét egy töredék felbukkanása is inspirálta: restaurálás közben, kötéstáblából került elő egy talán felvidéki ferences kolostorban őrzött színes metszet, melynek évszázadokkal ezelőtti ábrázolásán a stigmatizáció jelenete rajzolódik ki. A dokumentumok gazdag forrásértéke, de a ferences közösségek iránti tisztelet és további együttműködés jó szándékával ajánljuk a kiállítást minden látogató figyelmébe. A kiállítást rendezte: Dobó Judit, Németh Boglárka, Ócsai Eszter Feliratok: Dobó Judit, Marton-Horváth Mária, Ócsai Eszter, Szalai Katalin Grafika, plakát: Szeder Balázs Feliratszerkesztés, technikai kivitelezés: Nagy Balázs Restaurátor: Fehrentheil Henriette Hang: Horányi László Közreműködött: Balogh-Pásztói Réka, Kőkúti László, Tallér Lili Köszönetet mondunk az alábbi személyeknek, akik a kiállítás létrejöttét segítették: Ferenc-Mária apátnő (Szécsény), P. Szoliva Gábriel OFM, P. Varga Kapisztrán OFM, M. Veronika nővér (Ferences Szegénygondozó Nővérek, Esztergom), Rozsondai Marianne. A tárgykölcsönzésben nyújtott segítségért köszönetet mondunk Kontsek Ildikónak, a Keresztény Múzeum igazgatójának. |